Dama z ćmielowskiej porcelany

Jak się macie po Świętach?
Wszyscy ugoszczeni i zadowoleni z rodzinnych spotkań?
Bo ja bardzo!
Do domu wróciłam z filigranową i kruchą istotką!
Stała od zawsze w domu rodzinnym mojego Męża, a teraz dzięki życzliwości jego Mamy- a mojej Teściowej, zamieszkała razem z nami.
Patrzę wciąż na nią z zachwytem!
A ona głowę trzyma skromnie spuszczoną, nawet gdy obsypuję ją gradem fotografii…
Czas już chyba ją przedstawić!
Mili Państwo oto:

 

Dama z koszykiem/ Pasterka/ Grzybiarka.

 

 

 

 

 

 

     Porcelanowa figurka autorstwa Zbigniewy Śliwowskiej-Wawrzyniak (1931-2003), której powstanie datowane jest na 1957 r. została wyprodukowana w Fabryce Porcelany w Ćmielowie.
     Jest to najstarsza fabryka porcelany w Polsce.
    Manufaktura została założona w 1790 r. przez zrzeszenie cechowe garncarzy ćmielowskich i opatowskich- jednak wyroby z tego czasu nie są znane.
     W 1804 r. w fabryce rozpoczęto produkcję fajansu.
    Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w., między innymi w ćmielowskiej fabryce, realizowano nowatorskie w formie, dekoracji i technologii figurki.
     Część z tych projektów powstała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, inne zaprojektowano w fabryce w Ćmielowie i innych wytwórniach.
     Czwórka rzeźbiarzy wypracowała w Instytucie nowoczesny styl rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie domowych bibelotów- byli to Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Mieczysław Naruszewicz i Hanna Orthwein.
    Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza.
    Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce – w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach i Tułowicach.
    Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła jednak przede wszystkim ćmielowska wytwórnia „Świt”. To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez AS Ćmielów.
    Barwne wyroby o abstrakcyjno-organicznych kształtach nazywane były pikasiakami, gdyż kojarzyły się z dziełami wielkiego Hiszpana. Szybko stały się hitem na rynku porcelanowym i błyskawicznie zrobiły międzynarodową karierę trafiając do kolekcji muzeów sztuki współczesnej na całym świecie.

 

    Obecnie w Ćmielowie istnieją dwie fabryki, jedna z nich-  Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” produkuje historyczne kolekcje porcelany użytkowej, które trafiają do monarchów i głów państw na całym świecie.
    Druga to AS Ćmielów, która wznowiła produkcję starych i rozwija produkcję nowych wzorów porcelanowych figurek. Jeśli zajrzycie na stronę AS Ćmielów z pewnością zapragniecie odwiedzić fabrykę, która oferuje turystom wiele atrakcji i zamarzycie o którymś z tych małych dzieł sztuki.
    Znalazłam relację z takiej wizyty na blogu “Ruszaj w drogę”.
   A w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można obejrzeć stałą ekspozycję historycznych ćmielowskich figurek.

Moim marzeniem, jako zodiakalnego byka, już od kilku lat jest figurka byka projektu Wincentego Potackiego z 1962 r.:

Duży wybór figurek znajdziecie na stronie Manufaktury Stylu.
Mam nadzieję, że dzisiejszy post zainspirował Was do poszukiwań skarbów we własnych domach!

 

Informacje źródłowe czerpałam ze stron będących linkami w tekście posta.

Przeczytaj również

8 komentarzy

  1. Uwielbiam takie wiekowe damy i inne wiekowe przedmioty z duszą i charakterkiem 🙂
    Sama chętnie ugościłabym na przykład Zakochaną księżną Kasię 😉 Jest na co popatrzeć i w czym wybierać 🙂
    Miłego dnia!

  2. Wiedza nic nie kosztuje a potem okazuje się, że jest bezcenna 😉 Nie mam na celu nikogo edukować ani tym bardziej się wymądrzać, bo sama wielu rzeczy się dowiaduję przygotowując te wpisy, poza tym jestem amatorem a nie ekspertem! Ale takie słowa jak Twoje, Kasiu są dla mnie wielką radością i nagrodą!
    Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

seven + 9 =