Małpie figle!

 
“Małpy skaczą niedościgle,
małpy robią małpie figle…”
Jan Brzechwa wiedział doskonale czego można spodziewać się po małpach!

 

(na przykład ulatują w niebo na żółtym baloniku!)

 

    Wiedział o tym też Kay Bojesen (1886-1958) wymyślając swoją drewnianą małpkę ku uciesze dzieci i… ich rodziców!
:)))

 

 

 

     Bojesen nie był designerem, był rzemieślnikiem- złotnikiem, który w latach 30tych XXw odkrył w sobie miłość do drewna i największą sławę przyniosły mu zabawki z niego tworzone. Pomimo użytego materiału drewniane zwierzątka wydają się być delikatne, a to dzięki zaokrąglonym kształtom jaki nadał im twórca. Pośród wszystkich jego zabawek najbardziej znana jest małpka o przesympatycznej mordce zaprojektowana w 1951 roku. Stała się ona ikoną duńskiego designu i przekazywana jest w rodzinach dzieciom z pokolenia na pokolenie.

 

     Małpka produkowana jest dla Rosendahl Design Group w fabryce Brdr.Krüger. Składa się z 32 elementów wykonanych z dwóch rodzajów drewna, ciemniejszego- teakowego i jaśniejszego- limby. Na poniższych zdjęciach możecie “podejrzeć” proces powstawania małpki:

 

 

 

 

 

 

 

 

Małpki produkowane są w trzech rozmiarach:
H -18cm,   H-28cm  i  H-60cm

 

źródło brdr-kruger.com

 

    Dla “zainteresowanych”- a z pewnością jest ich wielu 😉 podaję ciekawe linki,
gdzie zapoznacie się z historią Kaya, małpki i wielu innych drewnianych zabawek, ale nie tylko- pamiętajmy, że Boyesen był utalentowanym złotnikiem!
     A grafika znajdująca się na początku posta- z małpką zawieszoną na żółtym baloniku,  którą zatytułowałam “Małpie figle”, powstała na zamówienie Julki- córki Marty z Domku przy lesie, ale Wy również możecie ją pobrać za darmo z zakładki BRAND NEW POSTER.
 Dajcie znać jak podoba się Wam i Waszym dzieciom!
Pozdrawiam!
:)))

 

Przeczytaj również

14 komentarzy

  1. Widziałam małpkę na zdjęciach i zawsze mnie zastanawiało skąd takie cudo wytrzasnąć 🙂 I się dowiedziałam 🙂 Bardzo lubię takie posty bo zawsze dowiaduję się czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

two + 2 =