AKARI znaczy “światło”

Wróciłam!

I przynoszę Wam światło.

;)))

Cofnijcie się teraz wspomnieniami do mniej lub bardziej odległej przeszłości:

     Pierwsze mieszkanie…

 

     Często “bezlik” pomysłów napotyka na swej drodze przeszkodę zwaną brakiem pieniędzy. Oświetlenie do naszego m wybieramy często na szarym końcu- marząc o designerskich lampach kupujemy papierowy klosz z Ikea z nadzieją, że to stan przejściowy. U mnie w sypialni ten stan trwa już 5 lat! 😉

 

    Papierowe lampy budzą skojarzenia z egzotyczną Japonią.

I słusznie!

 

    Akari po japońsku oznacza “światło”.
    Tak nazwał kolekcję swoich papierowych lamp Isamu Noguchi (1904-1988) artysta i designer, który będąc designerem nigdy nie przestał być artystą. Jego amerykańsko-japońskie pochodzenie sprawiło, że doskonale potrafił łączyć ducha wschodu z zachodnim designem. Matka Isamu była Amerykanką a ojciec Japończykiem, urodzony w Ameryce, dzieciństwo spędził w Japonii, aby w wieku kilkunastu lat powrócić do Stanów. Porzucił studia medyczne dla rzeźby, którą zgłębiał w Paryżu pod okiem Constantina Brancusi. Wielki wpływ wywarli na niego europejscy moderniści. Żył i tworzył na zmianę w Nowym Jorku i Japonii czerpiąc inspirację z obu kultur.
    Jeśli jesteście ciekawi dzieł Noguchiego zajrzyjcie tutaj.

 

    Zaprojektowany przez niego w 1947 roku  dla Hermana Millera Coffe Table zbudowany z dwóch kawałków orzechowego drewna i szklanego blatu o łagodnych organicznych kształtach, jest użytkową rzeźbą i ikoną designu rozpoznawaną na całym świecie. Niewielu stać na ten kultowy mebel, ale czy wiecie o tym, że kupując klosz z papieru kupujecie kopię dzieła sławnego rzeźbiarza?

 

    W 1951 roku podczas pobytu w japońskim miasteczku Gifu zobaczył on rybaków, którzy podczas nocnego połowu na rzece  Nagara używali papierowych latarń. W lampach Akari połączył tradycyjne wschodnie materiały z nowoczesnym zachodnim designem. Każda z lamp wykonywana jest ręcznie z papieru czerpanego, powstającego z kory morwy, naklejanego na bambusowy szkielet, który następnie jest usuwany. Lampy wbrew pozorom są bardzo trwałe, można je składać i sprzedawać w płaskich pudełkach.
    Noguchi w ciągu trzydziestu lat zaprojektował ponad sto modeli papierowych lamp- kinkietów, żyrandoli, lamp stołowych i podłogowych o kształtach od organicznych po geometryczne. Pozostają one od 50 lat w ciągłej produkcji (Vitra).

 

 

 

(Czyż w grupie nie wyglądają jak przybysze z kosmosu,
albo jak wyprane z koloru organiczne formy z obrazów Joana Miró?)

 

 Zapraszam do galerii wnętrz z papierowymi lampami w roli głównej:

 

(oraz Egg Chair Arne Jacobsena, Eames House Bird i Butterfly Stool Soriego Yanagi)

 

 

Akari 1AD  i LCW Chair Eamesów (zwane także Plywood Lounge Chair)
(Na pierwszym planie Womb Chair Eero Saarinena)
I księżyc w pełni nad jadalnianym stołem- Akari 120A

Dlaczego lampy Akari mają nieustająco tak wielu zwolenników?
Bo budują we wnętrzu sensualny klimat- delikatny i kojący…

     Jak bardzo potrafią być zmysłowe możecie się przekonać oglądając zdjęcia
modelki Judy Dent w otoczeniu lamp Akari autorstwa F.C Gundlach z 1962r.

Spójrzcie TERAZ na swoją papierową lampę.

Piękna, prawda?

:)))

Przeczytaj również

16 komentarzy

  1. Oglądałam na DOMO+ film dokumentalny o projekcie tych lamp. Choć podobają mi się w tych wnętrzach, to ta z Ikea nigdy jakoś mnie nie zachwyciła, choć potencjał z całkiem innym wykorzystaniem swego czasu w niej widziałam 🙂
    Masz rację Martuś! W zabiorze te lampy to przybysze z kosmosu 🙂
    Ściskam cieplutko! M.

  2. Mnie też może nie do końca zachwycają, chociaż taka gigantycznych rozmiarów kula gdyby się znalazła w ofercie- to kto wie! Ale w Ikea są teraz nowością papierowe klosze KRUSNING i powiem Ci, że uważam, że są piękne (te większe)!

  3. Nigdy nie traktowałam tych papierowych lamp z góry ;))), zawsze kojarzyły mi się właśnie z jakimś lekkim i delikatnym dodatkiem, czasem po prostu neutralnym . Teraz kiedy już znam ich historię tym bardzie będę je sobie cenić 🙂
    Miłego tygodnia i dużo słonecznego Akari 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 − six =