Hang it all!

Zawieszam działalność!

 

    Co prawda tylko na jakiś tydzień, ale uznałam, że to świetna okazja, aby “zawiesić” ją na czymś ładnym- tym bardziej, że zaczęłam myśleć nad zmianą wieszaka w tzw. holu wejściowym, który tworzy u nas wraz z kuchnią i salonem  otwartą przestrzeń.
    Wiadomo, że wieszak musi być praktyczny, ale czy nie może być przy tym również zabawny i “przyciągający wzrok” już od progu?!
    A skoro znacie moją słabość do retro i powojennego designu- zapewne nie zdziwi Was jaki wieszak mi się marzy…

 

 

 HANG IT ALL!
      Oryginalny rysunek Ray przedstawiający projekt wieszaka.

źródło

I on we własnej osobie:

źródło

   Ray i Charles posiadali ogromne poczucie humoru, co często znajdowało odzwierciedlenie w ich projektach.

    Ray jest autorką wielu mebli i zabawek dla dzieci. Dlaczego dla dzieci? Z czysto osobistych pobudek-  Ray i Charles projektowali dla dzieci swoich i swoich przyjaciół.

Byli też kolekcjonerami zabawek- tę jak i wiele innych swoich pasji od połowy lat 60-tych dokumentowali eksperymentując z kliszą fotograficzną i taśmą filmową, odchodząc już w tym czasie od projektowania mebli.

    Wieszak powstał w 1953r. dla Tigrett Enterprises’ Playhouse Division. Do masowej produkcji użyto tej samej technologii, która była wykorzystywana przy tworzeniu Wire Chair.
     Do metalowej konstrukcji umocowane są krótkie druty zakończone drewnianymi kulkami, które umożliwiają zawieszenie całego asortymentu dziecięcych rzeczy: rękawiczek, szalików, czapek, kurtek, lalek, łyżew, plecaków (…). Rama i druty są białe, a dwie wielkości drewnianych kulek mają   intensywne kolory- czerwony, żółty, różowy, purpurowy, kolor ochry, zielony i fioletowy.
   Wieszak był sprzedawany przez firmę Tigrett i rozsyłany po całych Stanach  za pomocą poczty. Reklamowano go w czasopismach- m.in. w “The New Yorker”. Grafika na opakowaniu i materiały reklamowe również były dziełem Eamesów.

 źródło

Sprzedano wiele tysięcy wieszaków zanim Tigrett zakończył działalność  w 1961 roku.

     W sierpniu 2010 r. Herman Miller Inc. wprowadził nową limitowaną wersję wieszaka- czarna metalowa ramka wykończona była kulkami z drewna orzecha. Ta elegancka i wyrafinowana wariacja na temat wielobarwnego pierwowzoru była produkowana zaledwie przez kilka miesięcy.

źródło

     Natomiast w grudniu 2012 roku z okazji setnych urodzin Ray firma Vitra wraz z Eames Office opracowała trzy nowe wersje wieszaków w świeżych odcieniach zieleni, czerwieni i rozbielonych odcieniach szarości i błękitu:

 

A teraz zapraszam do obejrzenia wnętrz, w których wieszak HANG IT ALL zagościł:
 (1)
 W towarzystwie czerwonego krzesła LCW Eamesów.
 (2)
 Wraz z pięknym stołkiem Butterfly Soriego Yanagi- dużo więcej na temat “motyli” dowiecie się tutaj.
 (3)
 (4)
 I jeszcze z Wire Chair by Eames.
(5)

      A czy widzicie ten futurystyczny obiekt na komodzie?? To lampa Snoopy- inspirowany postacią psa z kreskówki projekt Piera Giacomo Castiglioniego z 1967r, w której metalowy klosz osadzony jest na marmurowej podstawie.
( 1-5 źródło )
Czy któreś z tych wnętrz jest wnętrzem dziecięcego pokoju??
    Oczywiście wieszak ten wisi w niezliczonej ilości dziecięcych królestw, ale jego bezpretensjonalność, prostota, graficzny styl i popowy charakter sprawiły, że pokochały go również zastępy dorosłych 🙂
No dobrze, rzućcie jeszcze może okiem na kolorowe dziecięce inspiracje:
  (tu z siedziskiem Eames Elephant i z dziecięcą wersją Panton Chair S )

 

 

I jak przystało na IKONĘ DESIGNU za swoje “zasługi” ( ;)) trafił na znaczek pocztowy:
A także niejednokrotnie stał się inspiracją dla innych twórców:
    I po raz kolejny okazuje się, że podobnie jak wiele innych projektów Eamesów- świetnie został zaadaptowany na potrzeby współczesnego stylu skandynawskiego. A wiecie dlaczego? Ponieważ Eamesowie projektując swoje meble wyznawali tę samą filozofię co Skandynawowie- ich styl można nazwać przyjaznym modernizmem, działali w myśl zasady: “Nie rób czegoś, jeśli nie jest potrzebne i pożyteczne, a jeśli jest potrzebne i pożyteczne nie wahaj się zrobić tego pięknym”. 
Miłego i kolorowego jak wieszak HANG IT ALL tygodnia dla wszystkich moich czytelników!
:)))

Przeczytaj również

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

twelve − 5 =